O obci

VinarstviMutěnice leží ve zvlněné krajině jihovýchodní Moravy v nadmořské výšce 170-265 m, 11 km od Hodonína. Katastrem protéká Mutěnický potok a řeka Kyjovka. Na této řece, východně od obce se nachází rybniční soustava Zbrod.
Území severně od Mutěnic, převážně jižně orientované svahy, je porostlé rozsáhlými plochami vinic.
Obec má 3600 obyvatel.

 

Rozlohou katastru a plochou vysázených vinic patří Mutěnice k největším obcím okresu Hodonín.

Geografická poloha obce s velkými plochami vinorodých strání dávají právo hovořit o Mutěnicích jako o srdci vinařského kraje. Vinohradnické oblasti jižní Moravy jsou vhodné pro pěstování révy vinné. Teplý a suchý kraj v údolí řeky Kyjovky přeje odrůdám Rulanské bílé, Rulanské šedé, Ryzlink rýnský, Tramín a Muller-Thurgau. V posledních letech se rozšířilo pěstování odrůdy Chardonnay. Na menších plochách převládá Modrý Portugal,Frankovka a Svatovavřinecké.

 

Jsou charakterizovány poměrně vysokými teplotami v letních měsících a nízkými zimními teplotami. Tato všeobecná charakteristika je zvlášť platná pro lokalitu Mutěnice.

 

Mutěnický viniční katastr je rozdělen na pět viničních tratí: Vyšicko, Mutěnská hora, Úlehle, Hraničky a Dubňanská hora.
Mezi pracovitým lidem této obce se vinařská tradice dědí z otců na syny, téměř každý vlastní vinohrad a vinný sklep. Raritou Mutěnic je lokalita s téměř pěti sty vinnými sklepy v části obce zvané „Bůdy“.
Každý z těchto sklepů má osobitý ráz, většina z nich je zdobena slováckými ornamenty.
První písemná zmínka o Mutěnicích je zaznamenána v Moravských zemských deskách v Brně a váže se k roku 1367.
Vlastní zakládací listinu obce se však dosud nepodařilo objevit.